The Knights finished with 102 points, 37 behind winner Wando in the boys meet. In the girls meet, the Lady Warriors ran away with the region title, besting the closest team by 104 points.
Cane Bay was third in the girls meet, while Goose Creek placed third in the boys meet.
Individually, Stratford’s Destiny McKnight (100 hurdles, 400 hurdles) and Cane Bay’s Brookelynn Doctor (shot put, discus) won multiple events in the girls meet.
Other local region champs in the girls meet were Cane Bay’s Danielle Cruz-Dennis (800 meters) and Stratford’s Zaria Dennis (400 meters).
In the boys meet, Goose Creek’s Deandre Daniels (200 meters, 400 meters) won multiple events, while Cane Bay’s Henry Pryor (shot put) and Stratford’s TJ Deveaux (discus) were also region champions.
Goose Creek’s 400-meter relay team also captured a region title. The group was Caleb Kinlaw, Daniels, Montre Gilliard and Devonte Goodwin.
The top four finishers in each event advanced to the Class AAAA qualifier on Saturday at Spring Valley High School in Columbia.
There, the top eight will make the state championships May 10-11 at Lower Richland High School in Hopkins.
 
 
 
Region 7-AAAA Results
 
Girls
Wando 176, Stratford 72, Cane Bay 50, West Ashley 43, Goose Creek 13
 
100: 1. Collins, Wando, 12.39. 2. Cohen, West Ashley, 12.87. 3. Smalls, Wando, 13.21. 4, Heyward, Hailey, West Ashley, 13.30.
 
200: 1. Collins, Wando, 25.92. 2 Lee, Wando, 25.97. 3. Destiny McKnight, Stratford, 27.27. 4, Smalls, Cierra, Wando, 27.68.
 
400: 1. Zaria Dennis, Stratford, 1:00.97. 2. McLemore, West Ashley, 1:02.23. 3. Andrade, Wando, 1:02.69. 4, De’avion Nesbitt, , Stratford, 1:03.64.
 
800: 1. Danielle Cruz-Dennis, Cane Bay, 2:25.96. 2. Pitts, Wando, 2:28.24. 3. Halleigh Jackson, Stratford, 2:30.12. 4, Santor, Emma, Wando, 2:30.39.
 
1,600: 1, Compton, Georgia, Wando, 5:28.69. 2, Compton, Rosa Marie, Wando, 5:28.70. 3, Tiffany Hutson, Stratford, 5:51.53. 4, Dakota Cook, Cane Bay, 5:55.00.
 
3,200: 1, Compton, Rosa Marie, Wando, 11:52.60. 2, Compton, Georgia, Wando, 11:52.87. 3, Bethany Reeves, Stratford, 11:59.36. 4, Paraskeva, Madison, Wando, 12:54.80.
 
100 Hurdles: 1, Destiny McKnight, Stratford, 15.42. 2, Shelese Jenkins, Cane Bay, 16.95. 3, Coward, Addie, Wando, 17.31. 4, Sydney Hickert, Cane Bay, 17.46.
 
400 Hurdles: 1, Destiny McKnight, Stratford, 1:07.47. 2, McComb, Macy, Wando, 1:10.22. 3, Langley, Sydney, Wando, 1:11.52. 4, Sydney Hickert, Cane Bay, 1:12.27.
 
4x100 Relay: 1, Wando ‘A’, 49.09. 2, West Ashley ‘A’, 50.21. 3, Goose Creek ‘A’, 53.21. 4, Cane Bay ‘A’, 53.99.
 
4x400 Relay: 1, Wando ‘A’, 4:09.36. 2, Stratford ‘A’, 4:13.66. 3, West Ashley ‘A’, 4:14.01. 4, Cane Bay ‘A’, 4:18.41.
 
4x800 Relay: 1, Wando ‘A’, 10:12.33. 2, Stratford ‘A’, 10:32.99. 3, Cane Bay ‘A’, 10:48.98. 4, West Ashley ‘A’, 12:50.30.
 
High Jump: 1, Mercer, Kendall, Wando, 5-02. 2, Corgill, Caitlin, Wando, J5-02. 3, Langley, Sydney, Wando, J5-02. 4, Alyshia Holloway, Goose Creek, 4-10.
 
Pole Vault: 1, Lee, Sarah, Wando, 11-00. 2, Mercer, Kendall, Wando, 10-06. 3, Taylor, Gracie, Wando, 9-06. 4, Arent, Taylor, Wando, 9-00.
 
Long Jump: 1, Cohen, Dakeiya, West Ashley, 15-09.50. 2, Halleigh Jackson, Stratford, 14-10. 3, Tully, Sarah, Wando, 14-07.50. 4, Andrade, Erika, Wando, 14-07.
 
Triple Jump: 1, Collins, Angelica, Wando, 35-09. 2, Alyshia Holloway, Goose Creek, 32-07.50. 3, Waddy, Destinee, West Ashley, 32-04. 4, Coward, Addie, Wando, 32-01.
 
Shot Put: 1, Brookelynn Doctor, Cane Bay, 35-10.50. 2, Kaitlin Deloach, Stratford, 33-05. 3, Aaliyah Deveaux, Stratford, 32-07. 4, Asia Whitted, Cane Bay, 28-02.50.
 
Discus: 1, Brookelynn Doctor, Cane Bay, 102-06. 2, Akinjobi, Monea, Wando, 101-10. 3, Williams, Whitney, West Ashley, 101-00. 4, Asia Whitted, Cane Bay, 98-04.
 
 
Boys
Wando 139, Stratford 102, Goose Creek 39, West Ashley 38, Cane Bay 36
 
 
100: 1, Waring, Kenny, Wando, 10.91. 2, Deandre Spruill, Stratford, 11.07. 3, Thomas, Kenneth, West Ashley, 11.08. 4, Pinkney, Peter, Wando, 11.23.
 
200: 1,  Deandre Daniels, Goose Creek, 21.95. 2, Waring, Kenny, Wando, 22.40. 3, Chris German, Stratford, 22.58. 4, Deandre Spruill, Stratford, 22.89.
 
400: 1, Deandre Daniels, Goose Creek, 49.08. 2, Chris  German, Stratford, 49.80. 3, Hart, Christian, Wando, 52.17. 4, Devontae Goodwin, Goose Creek, 52.30.
 
800: 1, Stroman, Scott, Wando, 2:00.33. 2, Roberts, Andrew, Wando, 2:02.42. 3, Najee Walker, Cane Bay, 2:03.21. 4, Ryan Abdullah, Stratford, 2:06.23.
 
1600: 1, Gawryluk, AJ, Wando, 4:27.55. 2, Ross Jordan, Stratford, 4:29.21. 3, Rice, Johnathon, Wando, 4:43.51. 4, Ryan Abdullah, Stratford, 4:44.45.
 
3200: 1, Gawryluk, AJ, Wando, 10:02.02. 2, Ross Jordan, Stratford, 10:03.59. 3, Spencer Nieto, Stratford, 10:07.88. 4, Tyler, Andrew, Wando, 10:13.01.
 
110 Hurdles: 1, Coaxum, Jerome, Wando, 15.42. 2, KJ  Givens, Stratford, 15.94. 3, Chris Allen, Stratford, 16.06. 4, Mitchell, Kelvin, Wando, 16.17.
 
400 Hurdles: 1, Coaxum, Jerome, Wando, 58.28. 2, KJ Givens, Stratford, 58.78. 3, Junior, Kato, Wando, 58.90. 4, Aaron Eldridge, Stratford, 59.23.
 
4x100 Relay: 1, Goose Creek ‘A’, 43.22. 2, Stratford ‘A’, 43.65. 3, Cane Bay ‘A’, 43.66. 4, West Ashley ‘A’, 44.48.
 
4x400 Relay: 1, Wando ‘A’, 3:24.69. 2, West Ashley ‘A’, 3:26.45. 3, Stratford ‘A’, 3:26.46. 4, Cane Bay ‘A’,
3:27.31.
 
4x800 Relay: 1, Wando ‘A’, 8:17.41. 2, Stratford ‘A’, 8:31.15. 3, Cane Bay ‘A’, 8:56.23. 4, Goose Creek ‘A’, 9:45.73.
 
High Jump: 1, Harvin, Hampton, Wando, 6-06. 2, Malik  Ravenell, Goose Creek, 6-02. 3, Hart, Christian, Wando, J6-02. 4, Brandon Brown, Cane Bay, J6-02.
 
Pole Vault: 1, Wood, Gauge, Wando, 14-00. 2, Brandon  Mullins, Stratford, 13-06. 3, Banks, Davis, Wando, J13-06. 4, Dauscher, Zach, Wando, 13-00.
 
Long Jump: 1, Stembridge, Mark, West Ashley, 21-00.50. 2, Waring, Kenny, Wando, 20-08. 3, Shoundrell Singleton, Stratford, 19-07.50. 4, Dominique McConnell, Goose Creek, 19-05.50.
 
Triple Jump: 1, Kinloch, Derrick, West Ashley, 44-06.50. 2, Stembridge, Mark, West Ashley, 43-11. 3, Juwan  Tolliver, Cane Bay, 40-08. 3, Rache McMillan, Goose Creek, 40-08.
 
Shot Put: 1, Henry Pryor, Cane Bay, 51-00. 2, Cecil Smith, Stratford, 49-11.75. 3, Charles Thompson, Cane Bay, 48-00.75. 4, Rouse, Charles, Wando, 47-08.50.
 
Discus: 1, TJ Deveaux, Stratford, 158-11. 2, Pinkney, Kaiser, Wando, 152-09. 3, Tyrell Davis, Cane Bay, 148-00. 4, Cecil Smith, Stratford, 144-06.
" />

SHS teams place second at meet

  • Tuesday, April 30, 2013

Both Stratford track and field teams placed second in the Region 7-AAAA meet last week at West Ashley High School.
The Knights finished with 102 points, 37 behind winner Wando in the boys meet. In the girls meet, the Lady Warriors ran away with the region title, besting the closest team by 104 points.
Cane Bay was third in the girls meet, while Goose Creek placed third in the boys meet.
Individually, Stratford’s Destiny McKnight (100 hurdles, 400 hurdles) and Cane Bay’s Brookelynn Doctor (shot put, discus) won multiple events in the girls meet.
Other local region champs in the girls meet were Cane Bay’s Danielle Cruz-Dennis (800 meters) and Stratford’s Zaria Dennis (400 meters).
In the boys meet, Goose Creek’s Deandre Daniels (200 meters, 400 meters) won multiple events, while Cane Bay’s Henry Pryor (shot put) and Stratford’s TJ Deveaux (discus) were also region champions.
Goose Creek’s 400-meter relay team also captured a region title. The group was Caleb Kinlaw, Daniels, Montre Gilliard and Devonte Goodwin.
The top four finishers in each event advanced to the Class AAAA qualifier on Saturday at Spring Valley High School in Columbia.
There, the top eight will make the state championships May 10-11 at Lower Richland High School in Hopkins.
 
 
 
Region 7-AAAA Results
 
Girls
Wando 176, Stratford 72, Cane Bay 50, West Ashley 43, Goose Creek 13
 
100: 1. Collins, Wando, 12.39. 2. Cohen, West Ashley, 12.87. 3. Smalls, Wando, 13.21. 4, Heyward, Hailey, West Ashley, 13.30.
 
200: 1. Collins, Wando, 25.92. 2 Lee, Wando, 25.97. 3. Destiny McKnight, Stratford, 27.27. 4, Smalls, Cierra, Wando, 27.68.
 
400: 1. Zaria Dennis, Stratford, 1:00.97. 2. McLemore, West Ashley, 1:02.23. 3. Andrade, Wando, 1:02.69. 4, De’avion Nesbitt, , Stratford, 1:03.64.
 
800: 1. Danielle Cruz-Dennis, Cane Bay, 2:25.96. 2. Pitts, Wando, 2:28.24. 3. Halleigh Jackson, Stratford, 2:30.12. 4, Santor, Emma, Wando, 2:30.39.
 
1,600: 1, Compton, Georgia, Wando, 5:28.69. 2, Compton, Rosa Marie, Wando, 5:28.70. 3, Tiffany Hutson, Stratford, 5:51.53. 4, Dakota Cook, Cane Bay, 5:55.00.
 
3,200: 1, Compton, Rosa Marie, Wando, 11:52.60. 2, Compton, Georgia, Wando, 11:52.87. 3, Bethany Reeves, Stratford, 11:59.36. 4, Paraskeva, Madison, Wando, 12:54.80.
 
100 Hurdles: 1, Destiny McKnight, Stratford, 15.42. 2, Shelese Jenkins, Cane Bay, 16.95. 3, Coward, Addie, Wando, 17.31. 4, Sydney Hickert, Cane Bay, 17.46.
 
400 Hurdles: 1, Destiny McKnight, Stratford, 1:07.47. 2, McComb, Macy, Wando, 1:10.22. 3, Langley, Sydney, Wando, 1:11.52. 4, Sydney Hickert, Cane Bay, 1:12.27.
 
4x100 Relay: 1, Wando ‘A’, 49.09. 2, West Ashley ‘A’, 50.21. 3, Goose Creek ‘A’, 53.21. 4, Cane Bay ‘A’, 53.99.
 
4x400 Relay: 1, Wando ‘A’, 4:09.36. 2, Stratford ‘A’, 4:13.66. 3, West Ashley ‘A’, 4:14.01. 4, Cane Bay ‘A’, 4:18.41.
 
4x800 Relay: 1, Wando ‘A’, 10:12.33. 2, Stratford ‘A’, 10:32.99. 3, Cane Bay ‘A’, 10:48.98. 4, West Ashley ‘A’, 12:50.30.
 
High Jump: 1, Mercer, Kendall, Wando, 5-02. 2, Corgill, Caitlin, Wando, J5-02. 3, Langley, Sydney, Wando, J5-02. 4, Alyshia Holloway, Goose Creek, 4-10.
 
Pole Vault: 1, Lee, Sarah, Wando, 11-00. 2, Mercer, Kendall, Wando, 10-06. 3, Taylor, Gracie, Wando, 9-06. 4, Arent, Taylor, Wando, 9-00.
 
Long Jump: 1, Cohen, Dakeiya, West Ashley, 15-09.50. 2, Halleigh Jackson, Stratford, 14-10. 3, Tully, Sarah, Wando, 14-07.50. 4, Andrade, Erika, Wando, 14-07.
 
Triple Jump: 1, Collins, Angelica, Wando, 35-09. 2, Alyshia Holloway, Goose Creek, 32-07.50. 3, Waddy, Destinee, West Ashley, 32-04. 4, Coward, Addie, Wando, 32-01.
 
Shot Put: 1, Brookelynn Doctor, Cane Bay, 35-10.50. 2, Kaitlin Deloach, Stratford, 33-05. 3, Aaliyah Deveaux, Stratford, 32-07. 4, Asia Whitted, Cane Bay, 28-02.50.
 
Discus: 1, Brookelynn Doctor, Cane Bay, 102-06. 2, Akinjobi, Monea, Wando, 101-10. 3, Williams, Whitney, West Ashley, 101-00. 4, Asia Whitted, Cane Bay, 98-04.
 
 
Boys
Wando 139, Stratford 102, Goose Creek 39, West Ashley 38, Cane Bay 36
 
 
100: 1, Waring, Kenny, Wando, 10.91. 2, Deandre Spruill, Stratford, 11.07. 3, Thomas, Kenneth, West Ashley, 11.08. 4, Pinkney, Peter, Wando, 11.23.
 
200: 1,  Deandre Daniels, Goose Creek, 21.95. 2, Waring, Kenny, Wando, 22.40. 3, Chris German, Stratford, 22.58. 4, Deandre Spruill, Stratford, 22.89.
 
400: 1, Deandre Daniels, Goose Creek, 49.08. 2, Chris  German, Stratford, 49.80. 3, Hart, Christian, Wando, 52.17. 4, Devontae Goodwin, Goose Creek, 52.30.
 
800: 1, Stroman, Scott, Wando, 2:00.33. 2, Roberts, Andrew, Wando, 2:02.42. 3, Najee Walker, Cane Bay, 2:03.21. 4, Ryan Abdullah, Stratford, 2:06.23.
 
1600: 1, Gawryluk, AJ, Wando, 4:27.55. 2, Ross Jordan, Stratford, 4:29.21. 3, Rice, Johnathon, Wando, 4:43.51. 4, Ryan Abdullah, Stratford, 4:44.45.
 
3200: 1, Gawryluk, AJ, Wando, 10:02.02. 2, Ross Jordan, Stratford, 10:03.59. 3, Spencer Nieto, Stratford, 10:07.88. 4, Tyler, Andrew, Wando, 10:13.01.
 
110 Hurdles: 1, Coaxum, Jerome, Wando, 15.42. 2, KJ  Givens, Stratford, 15.94. 3, Chris Allen, Stratford, 16.06. 4, Mitchell, Kelvin, Wando, 16.17.
 
400 Hurdles: 1, Coaxum, Jerome, Wando, 58.28. 2, KJ Givens, Stratford, 58.78. 3, Junior, Kato, Wando, 58.90. 4, Aaron Eldridge, Stratford, 59.23.
 
4x100 Relay: 1, Goose Creek ‘A’, 43.22. 2, Stratford ‘A’, 43.65. 3, Cane Bay ‘A’, 43.66. 4, West Ashley ‘A’, 44.48.
 
4x400 Relay: 1, Wando ‘A’, 3:24.69. 2, West Ashley ‘A’, 3:26.45. 3, Stratford ‘A’, 3:26.46. 4, Cane Bay ‘A’,
3:27.31.
 
4x800 Relay: 1, Wando ‘A’, 8:17.41. 2, Stratford ‘A’, 8:31.15. 3, Cane Bay ‘A’, 8:56.23. 4, Goose Creek ‘A’, 9:45.73.
 
High Jump: 1, Harvin, Hampton, Wando, 6-06. 2, Malik  Ravenell, Goose Creek, 6-02. 3, Hart, Christian, Wando, J6-02. 4, Brandon Brown, Cane Bay, J6-02.
 
Pole Vault: 1, Wood, Gauge, Wando, 14-00. 2, Brandon  Mullins, Stratford, 13-06. 3, Banks, Davis, Wando, J13-06. 4, Dauscher, Zach, Wando, 13-00.
 
Long Jump: 1, Stembridge, Mark, West Ashley, 21-00.50. 2, Waring, Kenny, Wando, 20-08. 3, Shoundrell Singleton, Stratford, 19-07.50. 4, Dominique McConnell, Goose Creek, 19-05.50.
 
Triple Jump: 1, Kinloch, Derrick, West Ashley, 44-06.50. 2, Stembridge, Mark, West Ashley, 43-11. 3, Juwan  Tolliver, Cane Bay, 40-08. 3, Rache McMillan, Goose Creek, 40-08.
 
Shot Put: 1, Henry Pryor, Cane Bay, 51-00. 2, Cecil Smith, Stratford, 49-11.75. 3, Charles Thompson, Cane Bay, 48-00.75. 4, Rouse, Charles, Wando, 47-08.50.
 
Discus: 1, TJ Deveaux, Stratford, 158-11. 2, Pinkney, Kaiser, Wando, 152-09. 3, Tyrell Davis, Cane Bay, 148-00. 4, Cecil Smith, Stratford, 144-06.

Comments

Notice about comments:

Summerville Journal Scene is pleased to offer readers the enhanced ability to comment on stories. We expect our readers to engage in lively, yet civil discourse. We do not edit user submitted statements and we cannot promise that readers will not occasionally find offensive or inaccurate comments posted in the comments area. Responsibility for the statements posted lies with the person submitting the comment, not Summerville Journal Scene.

If you find a comment that is objectionable, please click "report abuse" and we will review it for possible removal. Please be reminded, however, that in accordance with our Terms of Use and federal law, we are under no obligation to remove any third party comments posted on our website. Read our full terms and conditions.

Upcoming Events
 Latest News
Print Ads
Latest Videos


Summerville Journal Scene

© 2014 Summerville Journal Scene an Evening Post Industries company. All Rights Reserved.

Registration on or use of this site constitutes acceptance of our Terms of Service, Privacy Policy and Parental Consent Form.